E Okul Veli Bilgilendirme

e-kayıt

Elektronik Ortamda İlköğretime Kayıt

 1. Görev yeri değişen memurların çocuklarının nakli: Yerleştirilmesi eski görev yerindeki okula çıkan velilerimizin yeni okula nakilleri, Eylül ayı başında yapılacaktır.
 2. Kaydı hiçbir okula çıkmayan çocukların durumu: Velilerimiz öncelikle İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek adres kontrolü yapacak, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek çocuğunun adresinin bir okulla ilişkilendirilmesini sağlayacaktır.
 3. 2005 doğumlu çocuklardan TC kimlik numarası ve adresi olan hiçbir öğrenci açıkta kalmayacaktır.
 4. Adres değiştiren vatandaşlarımızın çocuklarının nakli: Yeni adreslerinin uyumlu olduğu okula Eylül ayı başında yapılacaktır.
 5. Boş kontenjanı olan okullara kayıtlar: Eylül ayı başı itibariyle boş kontenjanların doldurulmasına ilişkin Bakanlığımız açıklama yapacaktır.
 6. Özel okullara, Konservatuarlara ve Etüt beslenme okullarına kayıtlar: Bu okullara kayıtlar okul yöneticileri tarafından okullar kapandıktan sonra aday kayıt ekranına çocuğun TC numarası yazılarak yapılacaktır.
 7. Şehit çocukları ile özel eğitim öğrencilerinin nakli: Eylül ayı başı itibariyle nakillere izin verilecektir.
 8. Öğretmen çocukları, çalışan anne babalar, kardeşler, ana sınıfını okuduğu okula kayıt yaptırmak isteyenler: Bu kapsamda hiçbir gruba Yönetmelik dışında ayrıcalık tanınmayacaktır. Geçen yılki uygulama aynen devam edecektir.
 9. Kesin kayıt için hangi işlem yapılacaktır: Velilerimiz kesin kayıt için ek herhangi bir belge götürmeyecek Eylül ayı başında okul idaresine başvurarak çocuğunu bu okula göndereceğini beyan edecek. Kayıt için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.
 10. Bedenen gelişmemiş çocukların kayıtlarının ertelenmesi: 2005 doğumlu çocuklardan yeterince gelişmemiş olanlar velileri istemesi durumunda anasınıfına aktarılacak veya kayıtları 1 yıl ertelenebilecektir. Bunun için velilerimizin Eylül ayı başında okula dilekçe vermeleri yeterli olacaktır.
 11. Birinci adresi yurt dışı, öğrenci yurdu olanların kayıtları: Bu durumdaki çocukların kayıtları Bakanlığımız tarafından yapılacaktır. Yerleşim yeri adresi ve hangi okula kayıt edileceği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla resmi yoldan Bakanlığımıza gönderilecektir.
 12. Tüm kayıt ve nakiller adrese göre yapılacaktır. Tüm sınıflarda adres kontrollü nakiller olacaktır.
 13. Kayıt edilen öğrencilerin sınıf ve öğretmenleri ne zaman belli olacak: Okullar 19 Eylül Pazartesi günü, 1. sınıfların uyum programı 12 Eylül de başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri ilgili okul yönetimi tarafından Eylül ayı başı itibariyle gerçekleştirilecektir.
 14. Kayıtlar Bakanlığımız tarafından merkezi sistemle (otomatik olarak) yapılmıştır.


 |  T.C. Milli Eğitim Bakanlığı  |  e-eğitim  |  e-okul  |  e okul notlar  |  e okul giriş  |  e-okul veli bilgilendirme sistemi  |  e okul haber  | 
Tweetle